Сто лікарів пропонують сто шляхів
до єдиного храму здоров'я
Східна мудрість

Реабілітація в пульмонології

Приблизний комплекс лікувальної гімнастики при гострій пневмонії у дітей 7-10 років

1. В. п. - стоячи, ноги разом, руки на поясі. Поперемінне відведення ніг назад з поперемінним підніманням рук вгору - вдих, повернення в В. п.- видих. 4-6 разів у середньому темпі.

2. В. п. - стоячи, ноги разом, руки опущені. Ходьба на місці з високим підніманням зігнутих в колінах ніг протягом 1-1,5 хв. Дихання довільне.

3. В. п.- стоячи, ноги на ширині плечей, руки зігнуті в ліктях і підняті на рівень плечей. Обертання рук в плечових суглобах в одну та іншу сторони. По 4 рази в кожну сторону. Темп середній.

4. В. п. - стоячи, ноги разом, руки на поясі. Повороти голови вправо, вгору, в сторони. 4-6 разів у середньому темпі, дихання довільне.

5. В. п.- стоячи, ноги разом, руки перед грудьми. Відвести лікті назад - вдих, повернутися у В. п. - видих. Лікті повинні бути на рівні пахв. 6 разів в середньому темпі.

6. В. п. - стоячи, ноги на ширині плечей, руки на поясі. Подвійні наклони тулуба вліво і вправо з підніманням рук вгору. За 4-6 разів у кожен бік. Дихання довільне. Темп середній.

7. В. п. - те саме. Розвести руки в сторони і назад - вдих. Повернутися у в. п. - видих. 4-6 разів у повільному темпі. Дихання через ніс.

8. В. п. - те саме. Кругові рухи тулубом по черзі в кожен бік по 3-4 рази. Дихання довільне. Темп середній,

9. В. п.- стоячи, ноги на ширині плечей. Гімнастична паличка в руках, опущених вниз. Підняти руки вгору, праву ногу назад - вдих, повернутися у В. п. - видих. 4-6 разів у середньому темпі. Дихання через ніс.

10. В. п. - стоячи, ноги на ширині плечей, руки розведені в сторони. Схрестити руки на грудях, тулуб і голову кілька нахилити вперед-швидкий видих, повернутися у В. п. - вдих. 3-5 разів на повільному темпі.

11. В. п. - стоячи, ноги на ширині плечей, в руках м'яч. Підняти руки з м'ячем вгору, прогнутися. Повернутися у В. п. 5-6 разів. Дихання довільне. Темп середній.

12. В. п. - стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Руки перевести вперед. Розмахом лівої ноги дістати пальців правої руки, потім нахилитися. 6 разів в кожен бік. Дихання довільне. Темп середній.

13. В. п. - стоячи, ноги разом, руки на плечах; за рахунком 1-2 підвестися навшпиньки, прогнути спину (вдих); за рахунком 3-4 повернутися у В. п. (видих).

14. В. п.- стоячи, ноги разом, руки на поясі. Присісти з витягнутими вперед руками. 3-5 разів у повільному темпі. Дихання довільне.

15. В. п. - стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Ходьба на місці протягом 60 с. Дихання глибоке. Темп середній з переходом на повільний.

16. В. п.- стоячи, ноги разом, ліва рука на грудях, права - на животі. Натискають рукою на живіт, плечі опускають вниз - подовжений видих. Повернутися у В. п. - вдих. 3-4 рази в повільному темпі.

 

 Дихальна гімнастика за Толкачовим 

 1. В. п. - стоячи, ноги на ширині плечей, руки в сторони на рівні плечей і максимально відведені назад, кисті з розгорнутими вперед долонями до межі відведені назад, ноги розведені. На рахунок 1 - рухом вперед руки швидко схрестити перед грудьми, так, щоб лікті опинилися під підборіддям, а кисті сильно (до болю!) хляснули по лопатках (гучний потужний видих), рахунок 2 - плавно, повільно повернутися у В. п. (діафрагмовим вдихом випнути живіт).

2. В. п. - стоячи навшпиньки, прогнувшись, ноги на ширині плечей, руки в сторони-вгору. На рахунок 1 - сідаючи на стопи, нахил вперед, округливши спину, руки махом через сторони схрестити перед грудьми, боляче хляснути кистями по лопатках (гучний потужний видих), на рахунок 2-3 - руки плавно розвести в сторони і знову схрестити перед грудьми, 2-3 рази хляснути кистями по лопатках, продовжуючи видих, на рахунок 4 - повернутися у в. п., діафрагмовим вдихом випинаючи круглий живіт.

3. В. п. - стоячи на носках, прогнувшись, ноги на ширині плечей, руки вгору-назад, пальці сплетені (ніби тримають сокиру). На рахунок 1- опускаючись на стопи, швидкий нахил вперед, округливши спину, хляскаємо руками вперед-вниз-назад, як рубання сокирою (гучний потужний видих), на рахунок 2 - плавно повернутися в і. п., діафрагмовим вдихом випинаючи живіт.

4. В. п. - стоячи, трохи нахилившись вперед і присівши, ноги ніби на ширині «лижні», права рука попереду (рука «стискає лижну палицю»), ліва далеко позаду (кисть розкрита - «лижна палиця на ремені»). На рахунок 1 - плавно присісти, праву руку вниз-назад до стегна (потужний видих, завершується в момент відомості рук і стегон); потім випрямитися до в. п., ліву руку вперед (рука «стискає лижну палицю»), праву далеко назад (кисть розкрита) (діафрагмовим вдихом вип’ячуємо живіт), на рахунок 2 - те ж саме, але іншою рукою.

5. В. п. - стоячи навшпиньки, трохи нахилившись вперед, ноги на ширині «лижні»,  руки вперед, кисті «стискають лижні палиці». На рахунок 1 - сідаючи на стопи, присісти і нахилитися вперед до доторку животом стегон, руки вниз-назад до відмови, кисті напіврозкриті (потужний гучний видих), на рахунок 2-3 - залишаючись нахиленим, пружинити ногами (напружуючись, завершити довгий видих), на рахунок 4 - повернутися у в. п., діафрагмовим вдихом випинаючи круглий живіт.

6. В. п. - стоячи, трохи нахилившись вперед, ноги на ширині плечей, права рука вперед-вгору, кисть стиснута, як для «гребка», ліва рука симетрично позаду, кисть розслаблена. На рахунок 1-2 - чотири-п'ять швидких кругових рухів руками, як при плаванні кролем на грудях (потужний видих з напруженням), на рахунок 3-4 - два повільних кругових рухи руками, здійснюючи повний діафрагмовий вдих, випинаючи тим самим круглий живіт.

7. В. п. - ноги на ширині плечей, права рука вгорі, долоня повернута вправо і стиснута, як для «гребка», ліва рука внизу, розслаблена і повернена долонею назад. На рахунок 1-3 - три кругові рухи руками, як при плаванні кролем на спині, виконуючи повороти тулубом слідом за рукою, що «гребе» (один потужний видих з напруженням), на рахунок 4 - повільно один круговий рух руками, діафрагмовим вдихом випинаючи живіт.

8. В. п. - стоячи навшпиньки, трохи нахилившись вперед, ноги на ширині плечей, руки вперед-вгору, кисті стиснуті, як для «гребка». На кожен рахунок - «гребок», як при плаванні батерфляєм, потім, опускаючись на стопи, руки вниз-назад до стегон, трохи зігнувши ноги в суглобах і збільшивши нахил (потужний видих); руки через сторони вгору-вперед, кисті розслаблені, повернутися у в. п., надимаючи живіт діафрагмовим вдихом.

9. В. п. - стоячи навшпиньки, ноги на ширині плечей, руки витягнуті вгору долонями назовні, кисті стиснуті як для «гребка». На кожен рахунок, опускаючись на стопи, руки назад-в сторони-вниз до стегон (потужний видих); підіймаючись навшпиньки , руки вперед-вгору, кисті розслабити, повернутися у в. п., надимаючи живіт діафрагмовим вдихом.

10. («Жаба»), В. п. - упор лежачи, спираючись прямими руками об підлогу. На рахунок 1 - упор присівши (одночасно потужний видих), на рахунок 2 - повернутися у в. п. поштовхом (діафрагмовий вдих). Обидва рухи виконати за 1 с.

11. (Танець). В. п. - стоячи, трохи присівши на лівій нозі, носок повернутий вліво, права нога попереду на п'ятці, носок повернутий вправо, голова піднята, руки зігнуті в ліктях, відведені в сторони, кисті - як у танцюристів. На рахунок 1 - підстрибнути і присісти, п'яти разом, носки нарізно (потужний видих), на рахунок 2 - підстрибнути, міняючи положення ніг, потім повернутися у в. п., надимаючи вдихом живіт. Обидва рухи виконати за 1 с.

12. В. п. - стоячи лівим боком до опори на правій нозі, ліва нога зігнута ззаду в коліні, стопа вільна, лівою рукою тримаючись за опору на рівні плеча. На кожен рахунок, піднімаючись на стопі опорної ноги, гранично можливий мах лівою ногою вперед-вгору до торкання стегном грудей і плеча (потужний видих) і відразу ж гранично можливий мах тією ж ногою вниз-назад до торкання стопою сідниці, опускаючись на стопу правої ноги, випинаючи живіт діафрагмовим вдихом. Обидва рухи виконати за 1 с. Те саме правою ногою.

13. ДДл (діафрагмове дихання лежачи). В. п. - лежачи на спині. На рахунок 1-3 - потужний, тривалий, граничної глибини видих силою м'язів черевного преса (живіт сильно втягнути), на рахунок 4 - діафрагмовий вдих, гранично випинаючи живіт. Потім глухо, миттєвим скороченням м'язів черевного преса кашлянути.

14. ДДГг - те ж, але в положенні стоячи. ДДС - те ж, але в положенні сидячи. 

  

Комплекс вправ для дітей дошкільного (4-6) і молодшого шкільного (7-10) віку при захворюваннях дихальних шляхів (за Івановим С.М.)

  

 1. В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Опираючись на зігнуті в ліктях руки, припідняти грудну клітку і вип’ятити її.
 2. В.П. – лежачи на боку, ліва рука, зігнута в лікті, під головою, права – вздовж тулуба. Піднімання правої руки уверх до голови і повільне опускання на видосі. Рухи проводяться почергово на правому і лівому боці.
 3. В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Напівобороти тулуба вправо і вліво до дотику руками підлоги і повернення у В.П. При поворотах -  видох, повернення у вихідне положення – вдох.
 4. В.П.- сидячи на лавиці, руки на голові, спина пряма. Повороти тулуба вправо – вдох, повернення до В.П. – видох. Те ж саме в другу сторону. Можна виконувати з гімнастичною палицею за спиною.
 5. В.П. – стоячи, ноги разом, руки опущені вздовж тулуба. Низько присідати в швидкому темпі, витягуючи руки вперед долонями униз. Присідання – видох, випрямлення – вдох. 6-8-разів.
 6. В.П. – сидячи на стільчику, ноги прямі, витягнуті вперед. Руки закладені за голову, лікті широко розведені в сторони. Повільні нахили тулуба вперед, дістаючи руками носочків ніг. При нахилі – видих, повернення до В.П. – вдих.
 7. В.П. – стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Руки повільно підняти долонями до середини, з’єднати пальці обох рук над головою, повернути з’єднані долоні вверх, добре потягнутися, одночасно піднімаючись на носки, - вдих, повільно опустити руки вниз і повернутися в В.П. – видих.
 8. В.П. – стоячи, ноги на ширині плечей, руки на стегнах. Нахил тулуба вліво, одночасно піднімаючи праву руку над головою (долоня звернена до голови) – вдох. П’яти не відривати від підлоги. На видосі повернутися у В.П. Те ж саме в другу сторону.
 9. В.П. – стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Вправа “ножиці”. Прямі руки підняти перед собою до рівня плечей, потім широко розвести в сторони долонями униз – вдих, прямі руки швидким рухом  з’єднати перед грудною кліткою, пальці випрямити – видих.

 

(Л.К. Єфімова “ЛФК при захворюваннях органів дихання у дітей” Київ “Здоров’я” 1988 стор. 70)

  

Спеціальні дихальні вправи для дітей середнього і старшого шкільного віку (10-14) років

  

 1. В.П. – лежачи. Ліва рука на животі, права  - на грудній клітці. Дихання через ніс. Повільний глибокий вдих, сприяючий поступленню повітря у нижні частини легень, живіт вип’ячується вперед. При цьому повітря продовжує поступати в середні і верхні частини легень. Повільний протяжний видих. 4-6 разів
 2. В.П. – стоячи або лежачи. Руки розміщені на грудній клітці спереду і з боків в нижніх її відділах так, щоби кінчики пальців досягали нижніх ребер. Повільний глибокий вдих, пальці охоплюють нижні ребра, ніби розтягуючи грудну клітку в сторони, потім повільний протяжний видих, при цьому долоні рук натискують на грудну клітку. Дихання через ніс. 4-6 разів
 3. В.П. – стоячи, ноги разом, руки вздовж тулуба. Повний глибокий вдих на рахунок 2-3, потім повний видих на 4 р. Тулуб прямий. Вдих через ніс, видих через рот. 4-5 разів.
 4. В.П. – лежачи на животі, руки на стегнах. Підняти голову, тулуб і грудну клітку, добре прогнутися – вдих, повернутися у В.П. – видих. 4-5 разів
 5. В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Руки за головою, широко розвести лікті в сторони – глибокий вдих. На видоху схрестити руки на грудній клітці, натискуючи на неї до повного подовженого видиху. 4-6 разів
 6. В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Виконати перехід із положення лежачи в положення сидячи змахом прямих рук, досягти руками носки ніг на видоху, повернутися у В.П. – вдих. 4-6 разів
 7. В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Підтягнути до грудей ноги, зігнуті в колінах (по одній і разом), - видих, випрямити ноги і опустити їх вниз – вдих.
 8. В.П. – ноги на ширині плечей, руки на потилиці. Нахилитися вперед (прогнути спину), руки витягнути в сторони долонями вниз – видих, повернутися у В.П. – вдих.
 9. В.П. – сидячи на стільці, руки опущені вниз, ноги торкаються підлоги. Розвести руки в сторони – глибокий вдих. Підняти і підтягнути зігнуті ноги, притиснути їх до грудей і охопити руками, спину зігнути, голову опустити – протяжний видих. 2-3 рази з кожної сторони. Дихання через ніс
 10. Ходьба. Дихання спокійне , 2 кроки – вдих, 4 кроки – видих. Тривалість 1,5-2 хв. Поступово протяжність видиху змінюється у співвідношенні 2:6, 2:8,2:10. Дихання через ніс.

  

 

Дихальна гімнастика

Динамічні дихальні вправи з гімнастичною палицею (повторювати 6-8 разів):

 

1. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, руки витягнуті вздовж тулуба, в руках гімнастична палиця.

підняти палицю  до верху і потягнутися - вдих, повернутися до вихідного положення - видих.

2. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою.

підняти палицю  до верху і потягнутися - вдих, повернутися до вихідного положення - видих.

3. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, руки витягнуті вздовж тулуба, в руках гімнастична     палиця.

1) підняти палицю  до верху, стати на носочки - вдих,

2) зігнути руки з палицею за голову на плечі – видих

3) підняти палицю до верху – вдих

4) повернутися до вихідного положення, стати на стопи – видих

4. В.п - стоячи, руки вдовж тіла, в руках гімнастична палиця. Вдихнувши, присісти, палиця на рівні гомілок - видих. Темп середній.

5. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, руки витягнуті вздовж тулуба, в руках гімнастична палиця.

1) підняти палицю  до верху, пряму праву ногу відвести дещо назад - вдих

2) повернутися до вихідного положення - видих.

3) підняти палицю  до верху, пряму ліву ногу відвести дещо назад - вдих

4) повернутися до вихідного положення - видих.

6.  Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах.

1) виконати поворот тіла вправо – вдих

2) повернутися до вихідного положення – видих

3) виконати поворот тіла вліво – вдих

4) повернутися до вихідного положення – видих

7. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах.

1) виконати 2 нахили  тіла вправо

2) повернутися до вихідного положення

3) виконати 3 нахили тіла вліво

4) повернутися до вихідного положення

8. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за спиною.

1) грудну клітку прогнути вперед, живіт втягнути  – вдих

2) повернутися до вихідного положення – видих

9. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за спиною (вдихнути) 

(1,2,3) здійснити три нахили вперед, гімнастичну палицю підняти за спиною вверх            потрійний видих

(4) повернутися до вихідного положення – вдих

10. Вихідне положення (в.п.) – сидячи по-турецьки, гімнастична палиця в руках за головою на плечах.

1) підняти голову вверх, грудну клітку прогнути вперед - вдих

2) нахилитися вперед – видих

11.  Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах.

1) виконати поворот тіла вправо – вдих

2) нахилитися вперед-вправо – видих

3) повернутися до положення 1) - вдих

4) повернутися до вихідного положення – видих

5) виконати поворот тіла вліво – вдих

6) нахилитися вперед-вліво – видих

7) повернутися до положення 5) - вдих

8) повернутися до вихідного положення – видих

12.  Вихідне положення (в.п.) – стоячи на колінах, ноги разом, гімнастична палиця в руках за головою на плечах.

1) сісти на п’ятки , спина рівна

2) повернутися до вихідного положення (20-30 разів, темп середній, дихання     

спокійне)

13. Вихідне положення (в.п.) – стоячи на колінах, ноги разом, гімнастична палиця в прямих руках перед грудною кліткою.

1) повернути тулуб вправо – вдих

2) повернутися до вихідного положення – вдих

3) повернутися вліво - вдих

4) повернутися до вихідного положення – вдих

14. Вихідне положення лежачи на животі, гімнастична палиця на плечах, ноги разом.

1) підняти голову, плечовий пояс і грудну клітку, прогнутися – вдих

2,3) затримати дане положення і дихання

4) повернутися до вихідного положення – видих

15. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах, ноги разом. Піднімаємося на носочки і повертаємося до вихідного положення , слідкуємо за поставою (20 разів).

16. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах, ноги разом. Стаємо на п’ятки і повертаємося до вихідного положення, слідкуємо за поставою (10 разів).

17. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, гімнастична палиця в руках за головою на плечах, ноги разом. Піднімаємося на носочки і стаємо на п’ятки, слідкуємо за поставою (20 разів).

18. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, руки витягнуті вздовж тулуба, в руках гімнастична палиця.

підняти палицю  до верху і потягнутися - вдих,

повернутися до вихідного положення - видих.